Öğretim Üyesi Ataması İptal Davası

Öğretim üyesi ataması iptal davası, öğretim görevlisi jüri değerlendirmesi, itiraz, idare hukuku avukatı, öğretim üyesi atamasının iptali dava nasıl açılır

Bu makalemizde öğretim üyesi ataması iptal davası konusunu inceleyeceğiz. Değerli okurlarımızdan gelen sorular üzerine öğretim üyesi ataması iptal davası hakkında kısa bir bilgilendirme yazısı yayınlamayı uygun bulduk. Öğretim üyesi ataması iptal davası, jüri değerlendirmesi ile alım yapılan doktor öğretim üyesi, doçent veya profesör kadrolarına ilişkin olabilir.

Bilindiği üzere idare hukukunda idarelerin yaptığı tüm işlemler yargı denetimine tabidir ve idarelerin hukukla bağlılığını sağlamanın en çağdaş yolu da budur. Dolayısıyla Üniversiteler de öğretim üyesi atamalarında hukukla ve en önemlisi liyakat ilkelerine bağlı hareket etmek yükümlülüğü altındadır. Ancak liyakat kavramının içinin tamamen boşaltıldığı akademik camiada, atamaların da bilimsel ve akademik yeterliliğe göre yapılmadığını sıklıkla gözlemiyoruz. Bu doğrultuda, ataması yapılmayan ve hakkının yendiğini düşünen adayların öğretim üyesi ataması iptal davası açabileceklerini belirtmek isteriz.

Büken Hukuk ve Danışmanlık Bürosu ve idari dava avukatı olarak daha önceki makalelerimizde akademik kadro bilim sınavına itiraz ile ilgili burada detaylı bilgi vermiştik. Yine akademik kadro sınavına itiraz ve iptal davası ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Buradaki yazımızda ise daha öncesinde başarı ile sonuçlandırdığımız akademik kadro bilim sınavının iptali kararını paylaşmıştık.

Öğretim Üyesi Ataması İptal Davası

Öğretim üyesi ataması iptal davası da diğer tüm iptal davaları gibi idari yargı mercilerinin görev kapsamındaki bir davadır. Öğretim görevlisi atamasına iptal davası açmadan önce yapılan öğretim görevlisi atamasına itiraz etmek düşünebilir; ancak itiraz kanuni bir başvuru yolu olmayıp, asıl olan öğretim üyesi ataması iptal davası açılmasıdır. İtiraz süreci ataması yapılmayan ve dava yoluna başvurmak isteyen adayları yanıltmakta ve kimi zaman iptal davası açma süresini kaçırmalarına yol açmaktadır.

Öğretim üyesi ataması iptal davası da diğer tüm idari davalar gibi 60 günlük dava açma süresine tabidir. Süresi içinde dava açılmaması halinde idari işlem kesinleşir, dolayısıyla öğretim üyesi atamasının iptali ni bu yolla istemek bir daha mümkün olmaz. Bu nedenle davanın zamanında açılması hayati öneme sahiptir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi öğretim üyesi ataması iptal davası için görevli mahkeme “idare mahkemeleri”dir. Yetkili mahkeme ise atamayı yapan (idari işlemi yapan) Üniversite’nin bulunduğu yer idare mahkemeleridir.

Öğretim üyesi ataması iptal davası sırasında mahkemelerin tarafından yapılan en önemli inceleme bilirkişi incelemesidir. Ataması yapılmayan davacının ve diğer adayın akademik çalışmalarının karşılaştırılması ve hangi adayın yeterliliğinin daha uygun olduğunun belirlemesi idari yargıda bilirkişi incelemesi yoluyla yapılmaktadır. İdari yargıda -özellikle öğretim görevlisi ataması iptal davalarında– bilirkişi incelemesinin nasıl yapıldığı ile ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz. Bağımsız ve alanında uzman kişilerden oluşturulan bilirkişi kurulundan davalı Üniversite tarafından oluşturulan jüri nin değerlendirmelerinin incelenmesi ve davacı ile ataması yapılan adayın çalışmalarının değerlendirilmesi istenebilir.

Büken Hukuk & Danışmanlık Bürosu , idare hukuku avukatı ve idari dava avukatı olarak, Türkiye’nin neredeyse tamamındaki İdare Mahkemeleri ve Danıştay’ da açılacak iptal ve tam yargı davaları, idari para cezalarından kaynaklanan davalar, disiplin soruşturmaları, idari sözleşmelerden kaynaklanan davalar, idari mercilere müracaat yolları hakkında hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir. İl dışından gelen görüşmeler zoom, google meet veya başkaca telekonferans yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir. 

0507 057 53 35 nolu telefon numarasından bizlere ulaşabilir, diğer makalelerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir