Kripto Para Hukuku

Kripto Para Hukuku

Kripto Paralar, genel olarak “fiat” yani kağıt para birimlerine alternatif olarak geliştirilmiş ödeme sistemleridir. Kağıt paraların aksine üretim adedi sınırlı olan bu dijital değerler giderek daha çok kullanılmakta ve yaygınlığı artmaktadır.

Dijitalleşen günümüz dünyasında kripto paraların her geçen gün daha fazla hayatımıza gireceği aşikardır. Bu nedenle bir çok ülke kripto paralar ile ilgili düzenlemelere giderek bu değerlerin kendi ülkelerindeki hukuki altyapılarını hazırlamışlardır. Bu hazırlıkların yapılması gerek bu dijital değerlerin kullanımı ve güvenliği, gerekse bu dijital değerlerin yaratım süreçlerinde kullanılabilecek yollardan biri olan ICO’lar (Initial Coin Offering) için büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizde kripto para kullanımı ile ilgili herhangi bir çalışma henüz yapılmamış olsa da, mevcut hükümetimizin yeni ekonomik adımlarında ICO’lar ciddi şekilde teşvik edilmiştir.Kripto paraların güvenliği ise ülkemizde şu an için ancak “Bilişim Suçları” çerçevesinde yorumlanmaktadır.