Thodex Mağdurlarının Hukuki Hakları

Thodex mağdurlarının hukuki hakları nelerdir, thodex suç duyurusu, savcılığa şikayet, icra takibi, alacak davası, kointeks, nasıl açılır, avukat, adana

Bu makalemizde son günlerde gündemdeki kripto para borsası thodex mağdurlarının hukuki hakları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Thodex mağdurlarının hukuki hakları konusuna geçmeden önce, neler olduğunu hatırlamakta ve kripto paraların güvenliği konusunda kısaca bilgi vermekte fayda görüyoruz. Bilindiği üzere 2017 yılından beri faaliyette olan Thodex önce kullanıcılarının mobil aplikasyonda yaşadıkları sorunlar ile gündeme gelmiş, akabinde borsadaki işlemlerin 4-5 iş günü durdurduklarına dair açıklama yapmışlardı. İlerleyen günlerde ise şirket yetkilisinin yurt dışına kaçtığına dair spekülatif haberlerin gerçek olduğu ortaya çıkmış; bu durum da thodex borsasında parası olan milyonların paralarını çekememelerine ve tıpkı çiftlikbank mağdurları gibi “thodex mağdurları”nın büyük parasal kayıplar yaşamalarına neden olmuştur.

Thodex Mağdurlarının Hukuki Hakları

Thodex mağdurlarının hukuki hakları konusunu iki başlık altında incelemek mümkün. Bunlardan birincisi savcılığa suç duyurusunda bulunulması bir diğeri ise hukuk mahkemelerinde alacak davası açılması veya icra takibi başlatılmasıdır.

Thodex Mağdurlarının Suç Duyurusunda Bulunması Mümkündür

Söz konusu olayların nitelikli dolandırıcılık başta olmak üzere güveni kötüye kullanma ve şirket veya kooperatifler hakkında yanlış bilgi suçlarına vücut vermiş olabileceği kanaatindeyiz. Bu nedenle thodex borsasında parası, yatırımı olup da yukarıda anlattığımız olaylar neticesinde parasını çekemeyen thodex mağdurlarının suç duyurusunda bulunması mümkündür. İlgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilecek şikayet dilekçesi ile süreç başlatılabilir. Dilekçede söz konusu borsaya aktarılan paralar ile ilgili ayrıntılı açıklama yapılması, aktarımlara ilişkin dekont ve diğer tüm belgeler dilekçe ekinde savcılığa sunulmalıdır. Thodex savcılık şikayet dilekçesinde şirket yetkilisi hakkında yakalama kararı verilmesi, şirket yetkilisi ve çalışanlarının ev ve işyerlerinde arama yapılması, iletişimin tespiti vb taleplerde de bulunulabilir.

Thodex Mağdurlarının İcra Takibi Başlatması veya Alacak Davası Açması Mümkündür

Elbette en önemlisi mağdurların borsada kalan paralarına yeniden kavuşmalarıdır. Bu doğrultuda thodex mağdurlarının şirkete karşı icra takibi başlatması veya alacak davası açması mümkündür. Bu doğrultuda borsaya aktarılan paraların dekontları ile birlikte şirkete karşı icra takibi başlatılabilir veya yine bu dekontlar delil gösterilerek alacak davası açılabilir. Thodex mağdurlarının alacak davası için görevli mahkeme konusunda bazı meslektaşlarımızın tüketici mahkemelerini işaret ettiklerini gözlemlesek de, bize göre borsada işlem yapan kişilerin tüketici sayılmaları mümkün değildir. Dolayısıyla dava genel mahkemelerde yani asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır. Bunun dışında işlem yapan kişilerin ticari şirket olması halinde ise görevli mahkeme elbette asliye ticaret mahkemesi olacaktır. Thodex mağdurları alacak davası açarken, davayı thodexe değil Kointeks Teknoloji Anonim Şirketi’ne yönlendirmelidir. Ancak açılacak davada veya icra takibinde tahsil imkanı olduğunu kesin olarak söylemek mümkün değildir.

Ülkemizde kripto paralar ile ilgili ayrı bir mevzuat oluşturulmamış olması ve thodex gibi kripto para borsalarında lisans ve sermaye şartı aranmaması maalesef bu tip mağduriyetlerin önünü açmaktadır. Önümüzdeki günlerde “xxx borsası mağdurları”nın artarak devam edeceği kanaatindeyiz. Kripto paraların çevrimiçi cüzdanlar yerine donanım cüzdanlarda tutulmasının daha güvenli olduğu bilinen bir gerçek olmakla birlikte. “Lorent Research Lab” tarafından yayınlanan kripto para borsalarında güvenlik ile ilgili detaylı bilgilendirme içeren makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Thodex mağdurlarının hukuki hakları özetle bu şekilde olup, ayrıntılı bilgi için 0507 057 53 35 nolu telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz. Söz konusu telefon hattının HUKUKİ DANIŞMA HATTI OLMAYIP, randevu taleplerinize ilişkin olduğunu hatırlatırız. Bunun dışında il dışından gelen görüşmeler zoom, google meet veya başkaca telekonferans yöntemleri ile gerçekleştirilebilmektedir.  Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

6 thoughts on “Thodex Mağdurlarının Hukuki Hakları

 1. Semih Reply

  Avukat hanım iyi güzel de benim thodexte şu an piyasa değeri yaklaşık 30bine yakın param kaldı bu arada tlden değil dolardan bahsediyorum, yanlış anlaşılma olmasın. Zaten adamlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu ama benim ayrı bir suç duyurusunda bulunmam neyi sağlayacak bana bu parayı geri verebilecekler mi?

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Merhabalar. Burada esas sorun makalemde de belirttiğim gibi suç oluşturan fiillerin cezalandırılmasından ziyade sizin durumunuzdaki kişilerin paralarını alıp alamayacaklarıdır. Sizin 30.000 dolar olarak belirttiğiniz zararınızın icra takibinde paranızı kesin olarak alabileceğiniz meçhuldür. Paranızı geri alacağınız garantisini değil böylesi büyük bir olayda sıradan bir icra takibinde dahi vermeyiz. Makalede bahsedilenler hukuken başvurabileceğiniz yöntemlerden ibarettir.

 2. Pingback: 10 Adımda Kripto Para Güvenliği! Kripto Para Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

 3. Mert Reply

  Merhaba,
  Bahsettiğiniz dekont ibraz etme TL yatırma işlemleri için sanırım. Diğer borsalardan aktarılan farklı coinleri satıp alınan diğer coinler ile thodex cüzdanlarında bulunan miktarı nasıl ispat edeceğiz? Son tahlilde elimde sadece 66.233 dogecoin vardı ve bunu ispat edecek tek argüman verdiğim transfer emirlerinin ekran görüntüleri.

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Merhabalar, sorunuzda haklısınız zira ilk bakışta bir para aktarımı yapıldığını sadece zincir üzerinde ispatlayabilirsiniz gibi görünüyor. Ancak bu aktarımı dijital malvarlığı olarak değerlendirirsek bu ekran görüntüleri ve transferin çekildiği ve yatırıldığı cüzdan numaraları ile beraber başvurunuzu yapabileceğinizi düşünüyorum. Tahminimce bilirkişi
   marifetiyle dogecoin chain üzerinde sizin valide edilmiş işleminizin bulunup varış adresinin de bir thodex cüzdanı olduğu ispatlanabilecektir.

 4. Petek Reply

  Merhabalar suç duyurusunda bulundum fakat ayrıyetten alacak davası da açmak şart mıdır?Tüm dekontlarımı vs savcılığa verdim Asliye Hukuk Mahkemesine herhangi bir ilçeden başvuru yapbilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir