Yaş Büyütme Dava Dilekçesi

Yaş büyütme dava dilekçesi, yaş büyütme davası, yaş küçültme davası , yaş tashihi nedir, yaş tashihi dava dilekçesi örneği, yaş büyütme dilekçesi örneği

Bu makalemizde yaş büyütme dava dilekçesi örneğini paylaşıyoruz. Yaş tashihi davası olarak da ifade edilebilecek bu dava 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu‘na göre yürütülür. Nitekim Medeni Kanunumuzun 39. maddesine göre; Mahkeme kararı olmadıkça, kişisel durum sicilinin hiçbir kaydında düzeltme yapılamaz. Dolayısıyla yaş tashihi davası, yaş büyütme veya yaş küçültme istemiyle açılabilir. Aşağıda nüfus kütüğüne asıl doğum tarihi yerine, daha küçük yazıldığı iddiasına dayalı yaş büyütme dava dilekçesi örneğine yer verilmiştir.

Yaş Büyütme Dava Dilekçesi

ADANA …. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI: ………………….

VEKİLİ: Av. Selce MARAŞ BÜKEN

DAVALI: ………… Nüfus Müdürlüğü

KONU : Yaş tashihi talebimizi içerir dilekçedir.

AÇIKLAMALARIMIZ

  1. Müvekkil gerçekte…../…../… tarihinde doğmuştur. Ancak nüfus kütüğüne …./…./….. doğumlu olarak kaydedilmiştir. Doğum evde gerçekleştirildiği için hastane kaydı maalesef mevcut değildir
  2. Müvekkilin görünüşü ve kemik yapısı incelendiğinde de iddiamız kolayca anlaşılacaktır. Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınacak rapor da tezimizi doğrulayacak en sağlam kanıt olacaktır.
  3. Nüfus kaydına hatalı kayıt nedeniyle müvekkilim resmi daireler başta olmak üzere, işlem yaptığı tüm mercilerde sorun yaşamaktadır. Bu doğrultuda doğum tarihinin gerçek tarihi olan …/…./…. Olarak düzeltilmesini isteme zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ DELİLLER: Nüfus kaydı, sağlık raporları, kemik yaşı ölçümü, tanık, yargılamanın işine yarayacak her türlü delil.

SONUÇ ve İSTEM: Yukarıda arz ve izah edilen nedenler dahilinde müvekkilin nüfus kaydında …../……/……. olarak yer alan doğum tarihinin …../……/……. olarak düzeltilmesi yönünde karar verilmesini, saygılarımızla vekaleten arz ve talep ederiz.

Davacı Vekili
Av. Selce MARAŞ BÜKEN

Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir