Ödeme Emrine İtiraz Dilekçesi Örneği

Ödeme Emrine İtiraz Dilekçesi Örneği Borca İtiraz Dilekçesi Örneği

Makalemize geçmeden önce ilamsız icra takibi nedir, ilamsız icra takibi nasıl başlatılır, ödeme emrine itiraz dilekçesi nereye verilir sorularını kısaca cevaplamanın faydalı olacağı kanaatindeyiz. Makalemizin sonunda borca itiraz dilekçesi örneği, ödeme emrine itiraz dilekçesi örneği ne yer verilmiştir. İcraya itiraz en sık karşılaşılan ve en çok karıştırılan konulardan bir tanesidir. İcra takibinin niteliğine göre ödeme emrine itiraz süresi de itirazın yapılacağı merci de değişmektedir. Bu yazımızda paylaştığımız ödeme emrine itiraz dilekçesi örneği ilamsız icra takiplerine mahsustur.

ÖDEME EMRİ NEDİR? BORCA İTİRAZ DİLEKÇESİ NEDİR? ÖDEME EMRİNE İTİRAZ NASIL YAPILMALIDIR? 

İlamsız icra takibi, alacaklının elinde bir sözleşme, senet vb herhangi bir belge olmadan dahi borçlu aleyhine başlatabilecek icra takibidir. Ödeme emrinin borçluya tebliğinden itibaren borçlu, 7 gün içinde borca, faize, yetkiye, (varsa) borca dayanak belge üzerindeki imzaya itiraz edebilir. İtiraz edilmesi halinde icra takibi durur. Borca itiraz dilekçesi icra takibinin başlatıldığı icra müdürlüğüne verilmelidir.

Bu 7 günlük borca itiraz süresi geçtikten sonra icra takibi kesinleşir. Ve ancak borçlunun ağır bir hastalığı veya ödeme emrine 7 gün içinde itiraz etmesini engelleyen makul bir sebep varsa bu durum ortadan kalktıktan sonra 3 gün içerisinde icraya itiraz edebilir.

ÖDEME EMRİNE İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

BORCA İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

YETKİYE İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

 T.C. ……… İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NE

DOSYA NO: 2019/……

İTİRAZ EDEN BORÇLU : ……….. (Ad soyad, TC Kimlik Numarası ve adresi)

VEKİLİ : Av. Selce MARAŞ BÜKEN

ALACAKLI GÖRÜNEN : ……….. (Ad soyad, TC Kimlik Numarası ve adresi)

VEKİLİ : ……….. (Ad soyad, TC Kimlik Numarası ve adresi)

KONU : Yetkiye ve Borca itiraz dilekçemizdir.

AÇIKLAMALARIMIZ

Müdürlüğünüzün 2019/…… Es. Sayılı takibi ile başlatılan ilamsız icra takibinin ödeme emri müvekkile tebliğ edilmiş olup, söz konusu takip hakkında itirazlarımızı süresi içinde sunuyoruz.

Müvekkil şirketin alacaklı görünene böyle bir borcu yoktur. Alacaklı ile herhangi bir ticari ilişkisi yoktur, sözleşme yapılmamıştır. Bu nedenle BORCA İTİRAZ ediyoruz.

Ayrıca müvekkil şirketin adresi “…………. Seyhan/ADANA” olmasına rağmen, takip, ADANA İCRA MÜDÜRLÜKLERİNDE başlatılması gerekirken, YETKİSİZ İCRA MÜDÜRLÜĞÜ OLAN ……… İCRA MÜDÜRLÜKLERİNDE başlatılmıştır. Bu nedenle YETKİYE İTİRAZ ediyoruz.

Müvekkilin alacaklı görünene borcu bulunmaması nedeniyle yetkiye, takibe, borca, ödeme emrine, faiz oranına ve işlemiş faize itirazlarımızı bildirir; müvekkil aleyhinde yapılan iş bu icra takibinin durdurulmasını arz ve talep ederiz.

Borçlu Vekili
Av. SELCE MARAŞ BÜKEN

Borca itirazın süresinde ve usulüne uygun biçimde yapılmasında, bir adana icra avukatı ndan destek ve hukuki yardım alınması en önemli tavsiyemizdir.

Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

16 thoughts on “Ödeme Emrine İtiraz Dilekçesi Örneği

 1. FİLİZ Reply

  BEN BİR MOBİLYA DÜKKANINDA KOLTUK TAKIMI ALDIM.BANA KUSURLU ÜRÜN GÖNDERDİLER.BEN BU ÜRÜNÜ İADE ETTİM AMA IKINCI GETIRILEN URUNDEDE KUSURLAR VARDI VE 4 KEZ ÜRÜN DEĞİSİMİ YAPILDI.SON GELEN ÜRÜNDE DE EBATLARI BEGENDIGIMIZ MODELIN MINYATÜRÜ GİBİYDİ.BENDE PARAMIN AİDESİNİ İSTEDİM.VERMEDILER.TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BASVURDUM.ONLARDA SATICIYI HAKLI BULDU.KALAN 500 TL BORCUMUN ÖDEMESİNİ İSTEDİLER.BENDE UZUN SÜRE ÖDEYEMEDİM.İCRADAN ÖDEME EMRİ GELDI ORDAKI ÜCRETİ 675 TL BORÇ ALARAK ÖDEDİM.SIMDI IKINCI BIR EVRAK GELDI.ORDAKI ÜCRETİ 571 TL ÖDEYECEK PARAMDA YOK.HAKLIKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞÜRÜLDÜM VE HAKKI OLMAYAN PARAYI BENDEN FAZLASIYLA ALIYORLAR.BU KONUYLA ALAKALI NASIL BIR YOL İZLEMELİYİM.

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Ödeme emrinin tebliğinden itibaren, 7 gün içinde borca, faize, yetkiye, imzaya itiraz edebilirsiniz. Aksi halde icra takibi kesinleşir. Kesinleşen icra takibi ile alacaklı görünene fazla bir ödeme yaptığınızı düşünüyorsanız istirdat davası açabilirsiniz.

 2. Hakkı akdaş Reply

  Merhaba,
  Mütahit iskan alamadığı için ödediği faturalar için bize icra dosyası açmış. Açdığı borcun bir kısmını ödediğimiz halde hepsini açmış bu konuda nasıl bir yol izlemem lazım

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Ödeme emrinin tebliğinden itibaren, 7 gün içinde borca, faize, yetkiye, imzaya itiraz edebilirsiniz. Aksi halde icra takibi kesinleşir. Kesinleşen icra takibi ile alacaklı görünene fazla bir ödeme yaptığınızı düşünüyorsanız istirdat davası açabilir bu dava dile de en basit ifadeyle ödediğiniz paranın geri ödenmesini talep edebilirsiniz.

 3. Dilek Günsay Reply

  Merhaba,
  İlamsız ödeme emrine itiraz dilekçesi, borçlu tarafa bizzat imzalatılarak, başkası tarafından icra müdürlüğüne götürülebilir mi yoksa borçlunun bizzat görünmesi mi gerekir. Bu konuda bilgi rica edebilir miyim.

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Merhaba, borçlu tarafından bizzat dilekçe verilmesi gerekir. Eğer yetkili avukatı varsa avukat tarafından da borçlu adına dilekçe verilebilir.

 4. Eren Kuzuca Reply

  Merhaba,
  Benim haziran ayında bir internet aboneliğine başvurdum kurulum yapıldı herşey güzel ancak bana vaad edilen internet hızını sağlayamadıkları için aboneliğimi iptal ettirmek amacıyla fax yolladım iptal olduğunu düşünürek geçirdiğim bir kaç ay sonunda yani bugün MTS ödeme emri geldi ben nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olur musunuz

 5. Sevda Reply

  2017 tarihinde bir yayınevi firmasının okulda açtığı kitap standında ayda 2tl ye kitap almamı söyleyip, sözleşmeyi imzalattıktan sonra 10 ay boyunca ayda 70tl toplam da 1400tl olmak üzere sözleşmeyi doldurdular. Telefonumu alıp bir uygulama indirip giriş yaptılar. İtiraz edip kitapları iade etmek istedim almadılar. 3. Gün Cayma hakkımı kullanmak için Kaymakamlığa gidip dilekçe verdim. 1 ay geçtikten sonra beni telefonla arayıp cayma isteğimin reddedildiğini söyleyip kapattılar. Verdikleri kitapları kargoya verip geri gönderdim. Sürekli gelen icra işleminin başlatılacağı mesajlardan sonra 31.01.2020 tarihinde icra tebligatı gönderdiler. Üzerimde mal varlığım bulunmamaktadır. Çalışmıyorum da ilerde çalışsam muaşıma haciz gelir mi veya aileme haciz gelir mi ne yapmam gerekiyor

 6. İlyas Reply

  Merhaba bir şahıs ile kendi aramızda anlaşma imzaladık kağıt üzerinde ve kağıt a her şeyi dökmedik. (şirket olmayan ajans ve 1 adet web sitesi verecektim) ajans ın devrini yaptım. Ödemesini yaptı ve sözle anlaştığımız şeyleri yapmadı bu yüzden web sitesini kendisine vermedim. Karşılığında icra takibi açmış ocak 24 de bunu yeni fark ettim bu dosyaya baktığım da ödediği para üzerinden açılmış.Gelir getiren site değil ajans bu arada nasıl bir yol izlemem gerekiyor bu durumda bilgilendirir iseniz sevinirim.

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Merhaba,

   Sorularınıza doğru cevap verebilmek için durumunuzu ayrıntılı biçimde incelemek gerekir. Bulunduğunuz yerdeki bir avukattan danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

 7. Kadir Reply

  Merhaba

  Ben kiracı olarak oturuyorum. Ev sahibine evdeki kusurlari sozlemesmedeki sekilde girelmesi konusunda 2 defa ihtar çektim. Fakat ilgilenmedi . Bende fatura alarak kusurlu malları onarım bakim vs yaptırıp kiradan düştüm. Ihlara ragmen ev sahibi ivra takibi başlatmış, ne yapabilirim.

  Iyi çalışmalar.

 8. Adem Reply

  Merhaba Kahramanmaraş tan yazıyorum. Babamın evi istimlak edilmişti. Evin parasını devlet babamın hesabına yatırdı sorun yok. Arsası tapu olmadığı için elden yazma senet var. Haliyle devlette arsa parasını tapu sahibine veriyor. Ama arsa sahibi imzalı senet olmasına rağmen inkar ediyor ben sizi tanımıyorum diyor. Avukat aracılığıyla mahkemeye verildi 2013 yılında. 2018 yılında avukat tarafından 39000 tl karşı taraftan para alınmış görünüyor ama bizim bilgimiz ve bize verilen bir para yok avukat tarafından.( bize makbuz karşılığı vermesi gerekmiyor muydu )Bugün yani 06.03.2020 tarihinde babama bize karşı taraftan alınan 39000 tl +faiziyle icra dairesinden İlamsız Takiplerde ödeme emri geldi. Bu konuda ne yapabiliriz şimdiden teşekkür ederim…

 9. Çağrı Reply

  Merhaba efendim benim merkezi icra takip 635 TL masraf dahil borcum ölmüş ben evime haiz gelecek dediler ne yapmalıyım saygılarımla

 10. Emrullah Reply

  Millenicom Fiber internet aldım aynı hızı veremediler bir İki kullandık kullanmadık modemi teslim ettik ama onlar modemi de almadık dediler sonra kabul ettiler sonra modemin parası ile beraber fatura yapıp merkezi MTS takip yolu ile icra Açmışlar oranın müdürlüğünü göremiyorum. Ben bu duruma itiraz nereden yapacağım UYAP tan oradan dosya yükleme var mı itiraz dilekçesi varsa bir örneğini temsil olarak yazabilir misiniz veya hangi müdürlüğe gitmem lazım nereden öğrenebilirim şimdiden çok teşekkür ediyorum

 11. erman Reply

  merhaba ben bir internet sitesinden balayı tatili satın aldım. tatilden 3 ay önce ödeme yaptım. yani 3 ocak 2020 tarihinde. tatilim 16 mart başlangıç 5 gece. corona vürüs nedeni ile otelde 2 gece kaldık. 3 gece için iade işlemi başlattılar ancak 5 aydır oyalıyorlar. 2300 tl gibi bir rakam iade etmeleri gerekiyor konakladığım otel site bize 2 gecelik ödeme yaptı paranız sitede. hatta otel yönetimi bunları aradı. ödememin yapılacağı söylendi ancak aylardır corona bahane edip ödeme yapmıyorlar ne yapmam gerekiyor??

 12. Özge Reply

  Merhabalar babam hastanedeyken
  babamın karnı șișiyordu.Asit alınması ve pansuman yapılmasını hemșireden istedim.Ben yapamam diyerekten birakip gitti ve gelmedi.O gece babam vefat etti.Benim agladigimi duydu geldi.Bende o anın üzüntüsüyle çekil dedim önümden koluna dokundum.Beyaz kod diye bağırmaya bașladı ve șikayetçi oldu.
  HAGB kararı verildi.Avukat da tutmuștu
  Șimdi avukatı vekalet ücreti için icra açmıș.Ne yapmalıyım?Șuan maddi açıdan zor durumdayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir