Ödeme Emrine İtiraz Dilekçesi Örneği

Ödeme Emrine İtiraz Dilekçesi Örneği Borca İtiraz Dilekçesi Örneği

Makalemize geçmeden önce ilamsız icra takibi nedir, ilamsız icra takibi nasıl başlatılır, ödeme emrine itiraz dilekçesi nereye verilir sorularını kısaca cevaplamanın faydalı olacağı kanaatindeyiz. Makalemizin sonunda borca itiraz dilekçesi örneği, ödeme emrine itiraz dilekçesi örneği ne yer verilmiştir. İcraya itiraz en sık karşılaşılan ve en çok karıştırılan konulardan bir tanesidir. İcra takibinin niteliğine göre ödeme emrine itiraz süresi de itirazın yapılacağı merci de değişmektedir. Bu yazımızda paylaştığımız ödeme emrine itiraz dilekçesi örneği ilamsız icra takiplerine mahsustur.

ÖDEME EMRİ NEDİR? BORCA İTİRAZ DİLEKÇESİ NEDİR? ÖDEME EMRİNE İTİRAZ NASIL YAPILMALIDIR? 

İlamsız icra takibi, alacaklının elinde bir sözleşme, senet vb herhangi bir belge olmadan dahi borçlu aleyhine başlatabilecek icra takibidir. Ödeme emrinin borçluya tebliğinden itibaren borçlu, 7 gün içinde borca, faize, yetkiye, (varsa) borca dayanak belge üzerindeki imzaya itiraz edebilir. İtiraz edilmesi halinde icra takibi durur. Borca itiraz dilekçesi icra takibinin başlatıldığı icra müdürlüğüne verilmelidir.

Bu 7 günlük borca itiraz süresi geçtikten sonra icra takibi kesinleşir. Ve ancak borçlunun ağır bir hastalığı veya ödeme emrine 7 gün içinde itiraz etmesini engelleyen makul bir sebep varsa bu durum ortadan kalktıktan sonra 3 gün içerisinde icraya itiraz edebilir.

ÖDEME EMRİNE İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

BORCA İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

YETKİYE İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

 T.C. ……… İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NE

DOSYA NO: 2019/……

İTİRAZ EDEN BORÇLU : ……….. (Ad soyad, TC Kimlik Numarası ve adresi)

VEKİLİ : Av. Selce MARAŞ BÜKEN

ALACAKLI GÖRÜNEN : ……….. (Ad soyad, TC Kimlik Numarası ve adresi)

VEKİLİ : ……….. (Ad soyad, TC Kimlik Numarası ve adresi)

KONU : Yetkiye ve Borca itiraz dilekçemizdir.

AÇIKLAMALARIMIZ

Müdürlüğünüzün 2019/…… Es. Sayılı takibi ile başlatılan ilamsız icra takibinin ödeme emri müvekkile tebliğ edilmiş olup, söz konusu takip hakkında itirazlarımızı süresi içinde sunuyoruz.

Müvekkil şirketin alacaklı görünene böyle bir borcu yoktur. Alacaklı ile herhangi bir ticari ilişkisi yoktur, sözleşme yapılmamıştır. Bu nedenle BORCA İTİRAZ ediyoruz.

Ayrıca müvekkil şirketin adresi “…………. Seyhan/ADANA” olmasına rağmen, takip, ADANA İCRA MÜDÜRLÜKLERİNDE başlatılması gerekirken, YETKİSİZ İCRA MÜDÜRLÜĞÜ OLAN ……… İCRA MÜDÜRLÜKLERİNDE başlatılmıştır. Bu nedenle YETKİYE İTİRAZ ediyoruz.

Müvekkilin alacaklı görünene borcu bulunmaması nedeniyle yetkiye, takibe, borca, ödeme emrine, faiz oranına ve işlemiş faize itirazlarımızı bildirir; müvekkil aleyhinde yapılan iş bu icra takibinin durdurulmasını arz ve talep ederiz.

Borçlu Vekili
Av. SELCE MARAŞ BÜKEN

Borca itirazın süresinde ve usulüne uygun biçimde yapılmasında, bir adana icra avukatı ndan destek ve hukuki yardım alınması en önemli tavsiyemizdir.

Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

23 thoughts on “Ödeme Emrine İtiraz Dilekçesi Örneği

 1. FİLİZ Reply

  BEN BİR MOBİLYA DÜKKANINDA KOLTUK TAKIMI ALDIM.BANA KUSURLU ÜRÜN GÖNDERDİLER.BEN BU ÜRÜNÜ İADE ETTİM AMA IKINCI GETIRILEN URUNDEDE KUSURLAR VARDI VE 4 KEZ ÜRÜN DEĞİSİMİ YAPILDI.SON GELEN ÜRÜNDE DE EBATLARI BEGENDIGIMIZ MODELIN MINYATÜRÜ GİBİYDİ.BENDE PARAMIN AİDESİNİ İSTEDİM.VERMEDILER.TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BASVURDUM.ONLARDA SATICIYI HAKLI BULDU.KALAN 500 TL BORCUMUN ÖDEMESİNİ İSTEDİLER.BENDE UZUN SÜRE ÖDEYEMEDİM.İCRADAN ÖDEME EMRİ GELDI ORDAKI ÜCRETİ 675 TL BORÇ ALARAK ÖDEDİM.SIMDI IKINCI BIR EVRAK GELDI.ORDAKI ÜCRETİ 571 TL ÖDEYECEK PARAMDA YOK.HAKLIKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞÜRÜLDÜM VE HAKKI OLMAYAN PARAYI BENDEN FAZLASIYLA ALIYORLAR.BU KONUYLA ALAKALI NASIL BIR YOL İZLEMELİYİM.

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Ödeme emrinin tebliğinden itibaren, 7 gün içinde borca, faize, yetkiye, imzaya itiraz edebilirsiniz. Aksi halde icra takibi kesinleşir. Kesinleşen icra takibi ile alacaklı görünene fazla bir ödeme yaptığınızı düşünüyorsanız istirdat davası açabilirsiniz.

 2. Hakkı akdaş Reply

  Merhaba,
  Mütahit iskan alamadığı için ödediği faturalar için bize icra dosyası açmış. Açdığı borcun bir kısmını ödediğimiz halde hepsini açmış bu konuda nasıl bir yol izlemem lazım

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Ödeme emrinin tebliğinden itibaren, 7 gün içinde borca, faize, yetkiye, imzaya itiraz edebilirsiniz. Aksi halde icra takibi kesinleşir. Kesinleşen icra takibi ile alacaklı görünene fazla bir ödeme yaptığınızı düşünüyorsanız istirdat davası açabilir bu dava dile de en basit ifadeyle ödediğiniz paranın geri ödenmesini talep edebilirsiniz.

 3. Dilek Günsay Reply

  Merhaba,
  İlamsız ödeme emrine itiraz dilekçesi, borçlu tarafa bizzat imzalatılarak, başkası tarafından icra müdürlüğüne götürülebilir mi yoksa borçlunun bizzat görünmesi mi gerekir. Bu konuda bilgi rica edebilir miyim.

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Merhaba, borçlu tarafından bizzat dilekçe verilmesi gerekir. Eğer yetkili avukatı varsa avukat tarafından da borçlu adına dilekçe verilebilir.

 4. Eren Kuzuca Reply

  Merhaba,
  Benim haziran ayında bir internet aboneliğine başvurdum kurulum yapıldı herşey güzel ancak bana vaad edilen internet hızını sağlayamadıkları için aboneliğimi iptal ettirmek amacıyla fax yolladım iptal olduğunu düşünürek geçirdiğim bir kaç ay sonunda yani bugün MTS ödeme emri geldi ben nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olur musunuz

 5. Sevda Reply

  2017 tarihinde bir yayınevi firmasının okulda açtığı kitap standında ayda 2tl ye kitap almamı söyleyip, sözleşmeyi imzalattıktan sonra 10 ay boyunca ayda 70tl toplam da 1400tl olmak üzere sözleşmeyi doldurdular. Telefonumu alıp bir uygulama indirip giriş yaptılar. İtiraz edip kitapları iade etmek istedim almadılar. 3. Gün Cayma hakkımı kullanmak için Kaymakamlığa gidip dilekçe verdim. 1 ay geçtikten sonra beni telefonla arayıp cayma isteğimin reddedildiğini söyleyip kapattılar. Verdikleri kitapları kargoya verip geri gönderdim. Sürekli gelen icra işleminin başlatılacağı mesajlardan sonra 31.01.2020 tarihinde icra tebligatı gönderdiler. Üzerimde mal varlığım bulunmamaktadır. Çalışmıyorum da ilerde çalışsam muaşıma haciz gelir mi veya aileme haciz gelir mi ne yapmam gerekiyor

 6. İlyas Reply

  Merhaba bir şahıs ile kendi aramızda anlaşma imzaladık kağıt üzerinde ve kağıt a her şeyi dökmedik. (şirket olmayan ajans ve 1 adet web sitesi verecektim) ajans ın devrini yaptım. Ödemesini yaptı ve sözle anlaştığımız şeyleri yapmadı bu yüzden web sitesini kendisine vermedim. Karşılığında icra takibi açmış ocak 24 de bunu yeni fark ettim bu dosyaya baktığım da ödediği para üzerinden açılmış.Gelir getiren site değil ajans bu arada nasıl bir yol izlemem gerekiyor bu durumda bilgilendirir iseniz sevinirim.

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Merhaba,

   Sorularınıza doğru cevap verebilmek için durumunuzu ayrıntılı biçimde incelemek gerekir. Bulunduğunuz yerdeki bir avukattan danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

 7. Kadir Reply

  Merhaba

  Ben kiracı olarak oturuyorum. Ev sahibine evdeki kusurlari sozlemesmedeki sekilde girelmesi konusunda 2 defa ihtar çektim. Fakat ilgilenmedi . Bende fatura alarak kusurlu malları onarım bakim vs yaptırıp kiradan düştüm. Ihlara ragmen ev sahibi ivra takibi başlatmış, ne yapabilirim.

  Iyi çalışmalar.

 8. Adem Reply

  Merhaba Kahramanmaraş tan yazıyorum. Babamın evi istimlak edilmişti. Evin parasını devlet babamın hesabına yatırdı sorun yok. Arsası tapu olmadığı için elden yazma senet var. Haliyle devlette arsa parasını tapu sahibine veriyor. Ama arsa sahibi imzalı senet olmasına rağmen inkar ediyor ben sizi tanımıyorum diyor. Avukat aracılığıyla mahkemeye verildi 2013 yılında. 2018 yılında avukat tarafından 39000 tl karşı taraftan para alınmış görünüyor ama bizim bilgimiz ve bize verilen bir para yok avukat tarafından.( bize makbuz karşılığı vermesi gerekmiyor muydu )Bugün yani 06.03.2020 tarihinde babama bize karşı taraftan alınan 39000 tl +faiziyle icra dairesinden İlamsız Takiplerde ödeme emri geldi. Bu konuda ne yapabiliriz şimdiden teşekkür ederim…

 9. Damla Reply

  Geçenlerde bir telefon aldım ve 2017 de adıma bir tablet alınmış turkcelden ve bu borç 5 bin tl olmuş fakat ben böyle bir tablet almadim adıma haciz kararı çıkmış ve ben ne yapabilirim bilmiyorum

 10. Çağrı Reply

  Merhaba efendim benim merkezi icra takip 635 TL masraf dahil borcum ölmüş ben evime haiz gelecek dediler ne yapmalıyım saygılarımla

 11. Emrullah Reply

  Millenicom Fiber internet aldım aynı hızı veremediler bir İki kullandık kullanmadık modemi teslim ettik ama onlar modemi de almadık dediler sonra kabul ettiler sonra modemin parası ile beraber fatura yapıp merkezi MTS takip yolu ile icra Açmışlar oranın müdürlüğünü göremiyorum. Ben bu duruma itiraz nereden yapacağım UYAP tan oradan dosya yükleme var mı itiraz dilekçesi varsa bir örneğini temsil olarak yazabilir misiniz veya hangi müdürlüğe gitmem lazım nereden öğrenebilirim şimdiden çok teşekkür ediyorum

 12. erman Reply

  merhaba ben bir internet sitesinden balayı tatili satın aldım. tatilden 3 ay önce ödeme yaptım. yani 3 ocak 2020 tarihinde. tatilim 16 mart başlangıç 5 gece. corona vürüs nedeni ile otelde 2 gece kaldık. 3 gece için iade işlemi başlattılar ancak 5 aydır oyalıyorlar. 2300 tl gibi bir rakam iade etmeleri gerekiyor konakladığım otel site bize 2 gecelik ödeme yaptı paranız sitede. hatta otel yönetimi bunları aradı. ödememin yapılacağı söylendi ancak aylardır corona bahane edip ödeme yapmıyorlar ne yapmam gerekiyor??

 13. Özge Reply

  Merhabalar babam hastanedeyken
  babamın karnı șișiyordu.Asit alınması ve pansuman yapılmasını hemșireden istedim.Ben yapamam diyerekten birakip gitti ve gelmedi.O gece babam vefat etti.Benim agladigimi duydu geldi.Bende o anın üzüntüsüyle çekil dedim önümden koluna dokundum.Beyaz kod diye bağırmaya bașladı ve șikayetçi oldu.
  HAGB kararı verildi.Avukat da tutmuștu
  Șimdi avukatı vekalet ücreti için icra açmıș.Ne yapmalıyım?Șuan maddi açıdan zor durumdayım.

 14. Mustafa Reply

  İyi günler ben arkadaşım Ankara’da bir mağazadan televizyon aldı bende kendisine kefil oldum vi ikamet adresim Çankırı arkadaşım bu televizyonun taksidini ödememiş şirkette ödenmediğini dair herhangi bir şekilde yazılı bir ihtarda bulunmadı. Şuan itibariyle de hakkımda Küçükçekmece 1. İcra dairesinden 6850 tjl olan borcu 14 bin TL olarak takip başlatmış ben bu borcu ödemeli miyim veya bu olayda nasıl bir yol izlemeliyim

 15. Murat köse Reply

  2004 yılından oldugu söylenen eski adı telsim olan operatör e 3 tane telefon hattı borcum olduğuna dair aradılar. Siz konusu borçlardan bilgim yok ve aradan geçen 16 senede hicbir şekilde bilgilendirilmedim. Konu hakkında itirazı borcum yoktur olarak mi yapmam gerek zaman aşımından mi yapmam gerek. SAYGILAR

 16. Hasan KOÇAK Reply

  Kiracım aidat borcunu ödemediği için gene icra dairesinden ilamsız takiplerde ödeme emri geldi.
  1. borçlu kiracı
  2. borçlu ev sahibi yani ben bu ödeme emrine ne yapmak zorunda mıyım ?

  saygılarımla

 17. Elmas Berk Reply

  Merhaba . Mobilya satın almıştım . Pandemiden dolayı eşimi ücretsiz izne çıkardılar başka gelirimiz de yok kalan son 2 aylık ödememi toplamda 409 TL yi ödeyemedim diye bütün dosyanın parası üzerinden toplam 1600 TL borcum üzerinden icra takibi başlatmışlar ve tarafıma hiç bir şekilde ödeme yapmam konusunda bişey dahi söylemeden bunu fırsata çevirmek istemişler ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz ne yapacağımı bilmiyorum

 18. Yusuf Ziya Emektar Reply

  Merhaba. Ben Cankırıda ogrencılık yıllarımdayken kıralamıs oldugum evden pandemı dolayısıyla cıkıs yapmak zorunda kaldım. Fakat whatsap uzerınden konustugumuzda bana kırayı yollamamı soyledı ve ben suan durumum olmadıgını ılerde ıse gırdıgımde verebılecegımı soyledım. Aradan belırlı bır sure gectı ve ben bır kıra borcumu elden teslım ettım. Fakat suanda 1 yıl dolmus durumda ve bana ılamsız ıcra takıbı baslatmıslar. Kontrol ettıgımde neredeyse 6 kıra ıstıyorlar ve odeme emrı gecen ay cıkmıs ama bana ulasmadı. Hıc bır sekılde bır teblıgat almadım. Kıme veya nereye teslım edıldıgını bılmıyorum. Bu yuzden ıcra baslatmıslar. Nasıl bır yol ızleyebılırım bılmıyorum. Itıraz etmek ıstıyorum. Yardımcı olurmusunuz.

 19. Ahmet Lütfi ÖZ Reply

  Merhabalar
  2017 yılında satışını yaptığım ve doğalgaz aboneliğinide kapattığım evin 2021 Nisan Ayı tarihli Doğalgaz borcu için bana icra takibi geldi.
  Ben evi 2017 yılında sattım. 2021 tarihli ödenmemiş fatura için bana icra geldi
  NAsıl bir yol izleyebilirim.
  Evi 2017 yılında sattığıma dair belgeyi Tapudan aldım
  İtiraz dilekçesini MTS den mi vermem gerekiyor Adliyeye icra dairesine mi gitmem gerekiyor
  Yardımcı olursanız sevinirim Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir