Nişanın Bozulması Nedeniyle Manevi Tazminat Dava Dilekçesi

nişanın bozulması nedeniyle manevi tazminat dava dilekçesi örneği, nişan atmak nedeniyle manevi tazminat davası nasıl açılır, adana boşanma avukatı ücret

Bu makalemizde nişanın bozulması nedeniyle manevi tazminat dava dilekçesi örneğine yer vereceğiz. Daha önceki makalemizde de ele aldığımız üzere Türk Medeni Kanunu’nun 121. maddesine göre, nişanın bozulması nedeniyle manevi tazminat dava dilekçesi ile talep edilebilir. Maddeye göre, nişanlılardan birinin haklı bir sebep olmadan tek yanlı olarak nişanı bozması halinde diğer nişanlı manevi tazminat isteyebilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için buradanNişanın Bozulması Nedeniyle Manevi Tazminat” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde nişanın bozulması nedeniyle manevi tazminat dava dilekçesi örneği ne yer verilecektir. Aşağıda yer verilen dilekçe örneği somut olaydaki şartlara uyarlanarak nişanın bozulması nedeniyle manevi tazminat davası açılabilir.

Nişanın Bozulması Nedeniyle Manevi Tazminat Dava Dilekçesi

ADANA NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ’NE

DAVACI                           : ………………………………………
VEKİLİ                            : Av. Selce MARAŞ BÜKEN
DAVALI                           : ……………………………………….
VEKİLİ                            : ……………………………………….

DAVA DEĞERİ               : ………………………..-TL

KONU                             : Nişanın bozulması nedeniyle manevi tazminat dava dilekçesi nin arzıdır.

AÇIKLAMALARIMIZ      :

1- Müvekkil, davalı ile …/…/… tarihinde nişanlanmıştır. Nişanlılık dönemlerinde ilişkileri gayet iyi olmasına karşın davalı …, ortada hiçbir sebep yokken nişanı bozmuştur. Davalı müvekkil ile olan nişanı bozduktan sonra kısa süre sonra bir başkası ile nişanlanmıştır.

2- Nişanın aileler arasında da resmen bozulması sebebiyle müvekkil,  büyük bir psikolojik bunalıma girmiş ve sosyal çevresi içinde küçük düşmüştür.

3- Açıklanan nedenlerle müvekkil toplum içinde rencide olmuştur. Ortada hiçbir neden yokken ve tamamen davalının kusur nedeniyle bozulan nişan nedeniyle müvekkilin yaşadığı psikolojik bunalımları ve toplumda hissettiği baskıları hafifletebilmek amacıyla nişanın bozulması nedeniyle manevi tazminat davası nın açılması zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ DELİLLER    : Nişan fotoğrafları, nişan videosu, tanık beyanları ve diğer deliller.

HUKUKİ SEBEPLER  : TMK. 121 ve ilgili mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM     : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, davalının ortada hiçbir neden yokken nişanı bozmasından dolayı uğranılan manevi zararların karşılığı olarak …………. TL. manevi tazminatın dava tarihinden işleyecek kanuni faizi ile birlikte davalıdan tahsiline, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla vekaleten arz ve talep ederiz.

Davacı Vekili
Av. Selce MARAŞ BÜKEN

Büken Hukuk & Danışmanlık Bürosu, adana boşanma avukatı olarak boşanma, velayet, nafaka, tazminat  işlemlerine ilişkin hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir. 

Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir