Bitcoin Hesabına Haciz Mümkün Mü?

Bitcoin hesabına haciz mümkün mü, kripto para haczi, btctürk hesabına haciz, tedbir, bloke konması, bitcoin hesabına 89 müzekkeresi, erişimin engellenmesi,

Bu makalemizde bitcoin hesabına haciz mümkün mü sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Bitcoin ve diğer kripto paraların emtia niteliği karşısında, bu kripto paralara haciz konusu her zaman gündemde olmuştur. Ancak ülkemizdeki ilk bitcoin hesabı haczi geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz. Bizler bu makalemizde bitcoin hesabına haciz mümkün mü sorusunu İcra İflas Kanunu çerçevesinde yanıtlamaya çalışacağız.

Bitcoin Hesabına Haciz Mümkün Mü?

Bitcoin hesabına haciz İcra Müdürlükleri tarafından İcra İflas Kanunu kapsamında menkul haczi olarak değerlendirilebilir. Nitekim İcra İflas Kanunu’nun 106. maddesinin 2. fıkrasına göre “Borçlunun üçüncü şahıslardaki alacağı taşınır hükmündedir.” Nasıl borçlunun bankadaki mevduat birikimleri menkul haczi olarak değerlendirilip, bankaya yazılacak bir yazı ile veya İİK 89. maddesi kapsamındaki haciz ihbarnamesi ile haczedilebiliyorsa aynı durumun bitcoin hesabına haciz için uygulanabileceği kanaatindeyiz.

Bu kapsamda BTCTürk ve Türkiye’de temsilciliği bulunan kripto para borsalarında bulunan bitcoin hesabına haciz veya kripto para hesabına haciz uygulanabileceği kanaatindeyiz. Bu kapsamda hesapta bulunan kripto paralara haciz işlenebileceği gibi tedbir de uygulanabilmektedir. Uygulanacak tedbir kullanıcının hesabına erişememesi yani tıpkı banka hesabına bloke gibi, kripto para hesabına bloke konması şeklinde olabilir.

Kripto paralara haciz konması için Türk Hukuk Sistemimizde özel bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığını, İcra İflas Kanunu kapsamında borçlunun ekonomik değer ifade eden tüm malvarlıklarına haciz tatbik edilebileceğini son olarak belirtmek isteriz. Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir