Beraat Eden Sanık Lehine Vekalet Ücreti Kime Ödenir?

Beraat Eden Sanık Lehine Vekalet Ücreti Kime Ödenir? Beraat Eden Sanık Vekalet Ücreti Kime Ait? Anayasa Mahkemesi, adana avukat

Siz değerli okurlarımızda gelen yoğun soru ve istek üzerine beraat eden sanık lehine vekalet ücreti kime ödenir sorusuna ayrı bir makalede yanıt vermek gereksinimi duyduk. Okurlarımızdan gelen sorulardan hükmedilen vekalet ücretinin sanığın kendisine ait olduğu yönünde yanlış bir izlenimin var olduğunu gördük. Bu doğrultuda hem sorulara toplu bir cevap olması hem de yanlış anlaşılmanın düzeltilmesi adına bu makaleyi kaleme almakta yarar gördük.

Beraat Eden Sanık Lehine Vekalet Ücreti Kime Ödenir?

Daha önce de belirttiğimiz üzere beraat eden sanık lehine takdir edilen vekalet ücreti avukatının hakkıdır. Burada bahsedilen ücret, avukat ile müvekkil arasında yapılan sözleşmeden kaynaklanan avukatlık ücreti değildir. Buradaki ücret Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca hükmedilen vekâlet ücretidir.

Davada haklı çıkan taraf lehine hükmedilen ve yargılama giderlerinden olan vekâlet ücreti, avukatın taraf olmadığı, sadece taraflardan birini hukuki yardım amacıyla temsil ettiği davada, bizzat taraf yararına hükmedilebilmesi usul hukuku kurallarından kaynaklanan bir zorunluluğa dayanmaktadır. Dolayısıyla “…. vekalet ücretinin sanığa ödenmesi” şeklinde kurulan hüküm usuli bir zorunluluktan kaynaklanmaktadır.

Vekâlet ücreti, savunma hakkının en önemli parçası olan hukuki danışmanlık görevinin, konunun uzmanı hukukçular tarafından yapılmasının doğal bir sonucudur.

Anayasa Mahkemesi‘nin 10/4/2019 tarihinde E.2017/154 numaralı dosyasında, dava sonunda mahkeme kararıyla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücretinin avukata ait olmasının hüküm altına alınmasının Anayasa’ya aykırı olduğuna yönelik itirazın reddine karar vermiştir. İlgili karara ilişkin basın duyurusunu buradan inceleyebilir. kararın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

10 thoughts on “Beraat Eden Sanık Lehine Vekalet Ücreti Kime Ödenir?

 1. karwan Reply

  merhabalar efendim ben 2017 de agir cezadan beraat almis bir vatandasim ve bana avukatlik ucreti felan diye kimse bir bilgi verilmedi ve suan baktigimda avukatlik ucreti ciktigini goruyorum aradan 2.5 yil gecmesine ragmen ben bu ucreti talep edebilirmiyim bana bu konu hakkinda bilgi verirmisiniz.

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Bu ücreti siz değil avukatınız talep edip alabilir.

 2. Fatih öz Reply

  Ama ceza aldığınız da yargılama giderlerini avukat ödemiyor, ilginç bir hukukumuz var, avukat zaten peşin alıyor avukatlık vekalet vs takip duruşmalara giriş parasını… avukat hem sanıktan hem devletten ödeme alacak, sanığa aksi sonuç çıktığın da bu giderleri de üstlenmesi gerek o halde, mantıksal olarak, şuan mahkeme 9 bin TL Beraat için ödeme göstermiş, avukatım gider alırsa bu parayı boğazına çöker alırım bunu ondan.

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Yorumunuzu “ibret-i alem” amacıyla onaylıyorum. Son cümleniz ülkemizde avukatlık mesleğine bakış açısını çok sade ve naif(!) biçimde özetliyor.

   Sayın TBB yetkililerinin de bir gün bu naif yorumunuzu görmesi ve boğazımıza çökülmesi tehlikesine karşı gerekli önlemlerin bir gün alınması dileklerimle…

 3. Canan Reply

  Merhabalar , ben bu ücret hakkında avukatımla görüştüğümde bu ücretin avukatın hakkı olduğunu söyledi benim tam aklıma yatmamıştı hem ilk başta avukat ücreti ödememe rağmen hem de bu ücreti alması ama şimdi yazınızı okuyunca bunu anladım

 4. Sanık Reply

  Iyi akşamlar; yorumlar gerçekten çok ibretlik. Ağır cezada yargılanmış biri olarak hem sanık psikolojisini hem de avukatımızın yorumunu çok iyi anlıyorum. Ağır ceza olunca sanık tarafından avukata ödenen para da diğer davalara göre fazla oluyor hali ile. Bu durumda da sanık berat edince bir miktar parasını geri almak istiyor. Buradaki küçük ayrıntı hak edilen paranın vekil ile temsil edilmekten kaynaklanması :)….

 5. Erdal karakuş Reply

  Merhabalar sorum şu eğer tarafıma avukat tayin edilmemiş bende avukat tutmadıysam ve mahkeme bu tazminatı tarafıma ödenmesi kararı verdiyse bu ücreti kim alacak ?

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   avukat tutmadıysanız vekalet ücretine hükmedilmez. beraat eden sanık lehine vekalet ücretinin sanığın değil avukatının hakkı olmasının nedenlerinden biri de budur.

 6. Rabia Reply

  Selam ben kamu tarafindan mahkemem oldu beraat oldum avukat ücretini mahkeme kaleminden kim almasi gerekiyor benim mi yoksa avukatin mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir