Adana Boşanma Davası Ücreti ve Masrafları

Boşanmada Fiziksel Şiddet Görenin Tazminat Talebi

Boşanma davası ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de boşanma davasının mali sonuçlarıdır. Boşanma davası ücreti ve adana boşanma avukatı ücreti ne kadardır, adana boşanma davası masrafları ne kadar tutar gibi sorular sorulması son derece normaldir. Ücret ve masraflar belirlenirken boşanmanın nasıl gerçekleştirileceği büyük öneme sahiptir. Boşanma davası ücreti ve masrafı çekişmeli boşanma davasında daha fazlayken, anlaşmalı boşanma davasında çok daha azdır.

2019 Boşanma Davası Masrafı Ne Kadardır?

Boşanma davası masrafları açılacak boşanma davasının anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olduğuna göre değişiklik gösterecektir.

Anlaşmalı boşanma davasında; eşler nafaka, velayet, velayet paylaşımı, çocukla kişisel ilişki kurulması, mal paylaşımı, düğün takıları, tazminat vb hususlarda anlaşmış olduğundan yargılama hem daha kısa sürmekte hem de daha düşük meblağa mal olmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarında çoğunlukla tanık, bilirkişi vb delillere ihtiyaç duyulmadığından mahkeme masrafları 250-400 TL arasında değişmektedir.

Çekişmeli boşanma davası ise anlaşmalı boşanma davasına göre çok daha masraflıdır. Çekişmeli boşanma davası masrafı olarak peşin harcın yanında delillerin toplanabilmesi için gider avansı da yatırılmalıdır. Mahkeme dosyasına yatırılan gider avansı ile tarafların bildirdiği deliller toplanır, örneğin tanıklara tebligat yapılır, keşif, bilirkişi vb incelemelerinde masraf ve ücret ödemesi yapılır. Çekişmeli boşanma davası masrafları da toplanacak delillerin niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Anlaşmalı boşanma davasının aksine tanık, bilirkişi vb delillere ihtiyaç duyulduğundan mahkeme masrafları 1000-1500 TL arasında değişecektir. Ancak bildirilen bu rakam ortalama değerdir. Her davanın özelliğine göre yapılacak masraf da değişiklik göstermektedir.

2019 Adana Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadardır?

Adana boşanma avukatı uzmanlık alanına, yoğunluğuna ve tecrübelerine bağlı olarak boşanma ücreti değişiklik gösterecektir. Anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davasına göre daha hızlı ve kolay çözüm sağlanan bir dava türü olduğundan, anlaşmalı boşanma ücreti ve çekişmeli boşanma ücreti de doğal olarak birbirinden farklıdır.

Avukatlık Kanunu’nun 163. maddesine göre avukatlık sözleşmesi serbestçe düzenlenir. Ancak mesleğin kamusal yönü nedeniyle ücret belirlemesi tam anlamıyla serbest bırakılmamıştır. Örneğin avukatın boşanma davasına ücretsiz bakması Kanun ile yasaklanmıştır. Yine Avukatlık asgarî ücret tarifesi altında vekâlet ücreti kararlaştırılamaz. Aksine yapılan sözleşmelerin ücrete ilişkin hükümleri geçersizdir.

Dolayısıyla adana boşanma avukatı ücreti 2019 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin altında olamaz. 2019 yılı avukatlık asgari ücret tarifesine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir