Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti

Ulusal bayram ve genel tatil ücreti, işçinin ulusal bayram ve genel tatillerde çalışması, UBGT ücreti alacağı, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 44. maddesinde düzenlenmiştir. Bu makalemizde ulusal bayram ve genel tatil ücreti ücreti nedir, ulusal bayram ve genel tatil ücreti ücreti zamanaşımı, ulusal bayram ve genel tatilde çalışmanın tespiti, ulusal bayram ve genel tatillerde çalışmanın ispatı, ulusal bayram ve genel tatil ücretine uygulanacak faiz gibi konular ulusal bayram ve genel tatil ücreti ile ilgili yargıtay kararları doğrultusunda ana hatlarıyla incelenecektir.

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti Nedir? UBGT Nedir?

Ulusal bayram ve genel tatil ücreti 4857 sayılı İş Kanunu’nun 44. maddesinde düzenlenmiştir. Maddeye göre;

“Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.”

Maddeye göre asıl olan ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçinin çalışmamasıdır. Ancak iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile işçinin ulusal bayram ve genel tatillerde çalışabileceği kararlaştırılabilir.

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri Nelerdir?

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda ulusal bayram ve genel tatiller düzenlenmiştir. Kanuna göre ulusal bayram ve genel tatiller şu şekildedir;

 1. 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır.  Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.
 2. Resmi bayram günleri şunlardır:
  1. (Değişik: 20/4/1983 – 2818/1 md.) 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır.
  2. 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı günüdür.
  3. 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.
 3.  Dini bayramlar şunlardır:
  1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gündür.
  2. Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 4,5 gündür.

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücretinde İspat Yükü ve Deliller

UBGT ücreti ispat yükü işçi üzerindedir. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştığını iddia eden işçi bu iddiasını ispatla yükümlüdür. İşçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışması halinde bunu her türlü delille ispat edebilir. İşçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştığının ispatında işyeri kayıtları, maaş bordrosu, işyerine giriş çıkışı gösteren belgeler, işyerindeki iç yazışmalar ve tanık önemli delillerdendir.

Ulusal bayram ve genel tatil ücreti ispat için tanık önemli bir delildir. Ancak aralarında menfaat birliği bulunan tanıkların hafta tatilinde çalışma yapıldığına dair beyanlarının hükme esas alınabilmesi mümkün değildir. Aynı zamanda işyerindeki düzeni bilmeyen ya da bilmesi mümkün olmayan tanıkların anlatımlarına değer verilemez.

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücretinin Tespiti

İşçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışması halinde, çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. Yani işçinin ulusal bayram ve genel tatil olarak kabul edilen günlerde, çalışma karşılığı olmaksızın o günün ücreti ödenmelidir. İşçi bu günlerde tatil yapmayarak çalıştığında ise çalışılan her gün için bir günlük ubgt ücreti ödenmesi gerekir.

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti Faiz ve Zamanaşımı

UBGT ücretine uygulanacak faiz bankalarca uygulanan en yüksek mevduat faizidir. UBGT ücreti zamanaşımı süresi 5 yıldır.

Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir