Kadrosuzluktan Terfi Etmez Kararının İptali (Emsal Karar)

KADROSUZLUKTAN TERFİ ETMEZ KARARININ İPTALİ (EMSAL KARAR)

Bu makalemizde kadrosuzluktan terfi etmez kararının iptali yönünde emsal yargı kararı paylaşıyoruz. Daha önceki makalelerimizde polis memurlarının rütbe terfi davaları ile ilgili ayrıntılı bilgi vermiştik. İlgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Emniyet teşkilatında rütbe terfi işlemleri Merkez Değerlendirme Kurulu kararları ile yapılır. Memurun geçmiş hizmetleri, hakkındaki disiplin cezaları, adli soruşturma ve kovuşturma işlemleri, başarı durumu ve sicil notu önemli kriterlerdendir. Dolayısıyla emniyet teşkilatında rütbe terfi işlemleri temel olarak kıdem ve liyakat ilkesi baz alınarak yapılmalıdır. Ancak her yıl yapılan rütbe terfi işlemlerinde terfi etmez veya kadrosuzluktan terfi etmez kararlarının gerekçesiz biçimde veya yeterli araştırma yapılmaksızın verildiğine de şahit olmaktayız.  Merkez Değerlendirme Kurulunun verdiği bu gibi kararlar için idari yargı yolu açıktır.

Aşağıda yer verdiğimiz emsal kararda da kadrosuzluktan terfi etmez kararının iptaline karar verilmiştir. Somut olayda Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Değerlendirme Kurulu komiser yardımcısı olarak görev yapan müvekkil hakkında savcılık soruşturması bulunduğu zannıyla kadrosuzluktan terfi etmez kararı verilmiştir. Kurul’un kadrosuzluktan terfi etmez kararının iptali için açılan davada ilgili idare mahkemesi aynı gerekçe ile davanın reddine karar vermişse de, Bölge İdare Mahkemesi tarafından gerekli inceleme ve araştırma yapılarak müvekkilin bahsi geçen savcılık soruşturması ile bir ilgisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmış ve yerel mahkeme kararının kaldırılması ile işlemin iptaline karar verilmiştir. Emsal karar komiser yardımcısının kadrosuzluktan terfi etmez kararının iptali başlığı ile aşağıda yer almaktadır.

Kadrosuzluktan Terfi Etmez Kararının İptali (Emsal Karar)

Kararda müvekkilimize ilişkin özel bilgiler yer alması nedeniyle kararın bir kısmı yayınlanmamış-sansürlenmiş olup, kadrosuzluktan terfi etmez kararının iptali  konusunda ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KADROSUZLUKTEN TERFİ ETMEZ KARARININ İPTALİ 1
kadrosuzluktan terfi etmez kararının iptali 22
kadrosuzluktan terfi etmez kararının iptali 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir