Alacak Davası Dilekçe Örneği

Alacak davası dilekçe örneği, alacak davası dilekçesi, adana avukat alacak davası, alacak davası avukatı adana, alacak davası dilekçesi nasıl hazırlanır

Bu makalemizde alacak davası dilekçe örneği yer almaktadır. Ancak alacak davası dilekçe örneği ne geçmeden önce alacak davası nedir, alacak davası dilekçesi nde yer alması gereken unsurlar nelerdir gibi hususlara değinmek istiyoruz.

Alacak davası, ödenmeyen borcun ödetilmesi amacıyla borçlusuna karşı açılan bir dava türüdür. Alacak davasının davacısı alacaklı (alacaklı görünen/alacaklı olduğunu iddia eden), davalısı ise borçludur. Alacak davasına ilişkin borç ilişkisi sözleşmeden, haksız fiilden, sebepsiz zenginleşmeden veya örneğin vekaletsiz iş görmeden kaynaklanıyor olabilir. Alacak davası açabilmek için öncelikle alacak davası dilekçe örneği nden de faydalanarak alacak davası dilekçesi hazırlanmalı, tespit edilen yetkili ve görevli mahkemesinde harç ve gider avansı masrafları yatırılması gerekir. Bu sırada şunu da özellikle belirtmek gerekir ki tahsili talep edilen alacağın zamanaşımına uğramamış olması da gerekir. Türk Borçlar Kanunu’nun 146. maddesine göre; “Kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça, her alacak on yıllık
zamanaşımına tabidir.”

Alacak Davası Dilekçe Örneği

………….. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’NE

DAVACI                      : ……………………….

VEKİLİ                         : Av. Selce MARAŞ BÜKEN

DAVALI                        : ……………………….

DAVANIN DEĞERİ        : …….. – TL

KONU                           : ……..TL alacağın  aylık % ………  faiz ile birlikte tahsiline karar verilmesi talebimizdir.

AÇIKLAMALARIMIZ

1.Müvekkil .… davalıdan ……. almak üzere …/…/… tarihli sözleşme imzalamıştır. Ancak davalıdan almış olduğu ……..nın teslim …/…./……. edilmemesi nedeniyle müvekkil zarara uğramıştır.

2.Taraflar arasındaki söz konusu sözleşmenin …. nolu  maddesine göre; ödemeler …… şekilde yapılacaktır. Ekteki cari hesap tablosundan da anlaşılacağı üzere, müvekkil belirlenen tarihlerde ödemelerini düzenli olarak yapmıştır.

3.Ne var ki davalı taraf işbu sözleşme gereği üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmemiş, tarafımızca sözleşmeye konu edimlerin yerine getirilmesi amacıyla …/…/… tarihinde … noterliğinin … yevmiye nolu ihtarnamesiyle ihtar çekilmişse de davalı taraftan edimleri gerçekleştirmek adına somut bir adım atılmamıştır.

4. Yukarıda açıklanan hususlar ışığında, işbu davayı açmak gerekmiştir.

DELİLLER                 : 

1. Taraflar arasında akdedilen …/…/… tarihli sözleşme,
2. Dava tarihine kadar yapılan tüm tamiratlara yönelik fatura ve belgeler
3. Cari hesap tablosu,
4. … Noterliğinin …/…/… tarihli … yevmiye nolu ihtarnamesi,
5. Bilirkişi incelemesi,
6. Ticari defter ve kayıtlar,
7.Her türlü sair delil.

SONUÇ VE İSTEM    : Belirtilen nedenlerle ve fazlaya ilişkin talep ve dava hakkımız saklı kalmak kaydıyla, müvekkilimin davalıdan almış olduğu ……nın teslim edilmemesi nedeniyle ….  TL alacağımızın dava tarihinden itibaren hesaplanacak aylık … faiz ile birlikte davalıdan tahsiline, yargılama giderlerinin ve vekalet ücretinin davalı tarafa yüklenmesine karar verilmesini saygılarımızla vekaleten arz ve talep ederiz.

Davacı Vekili
Av. Selce MARAŞ BÜKEN

Büken Hukuk & Danışmanlık Bürosu adana avukat olarak alacak davası gibi işlemlerde hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir. 

Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

6 thoughts on “Alacak Davası Dilekçe Örneği

 1. İbrahim Reply

  Merhaba avukat ben bir sorum olucak 2014 yılında işe iade davam vardı dosya istinafa gitti ordan yarqıtaya davam karara çıktı kazandım ama firma ne işe aldı nede tazminatımı verdi avukat şimdi alıcak davası acılıcak dedi yarqıtay kararı olduğundan ne kadar sürer acaba davam

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Merhaba, sorunuzun en iyi cevabını size davanızı takip eden meslektaşım verebilir.

 2. UĞUR Reply

  Merhabalar . Ben 31.08.2020 tarihinde arkadaşıma 3 gün sonra ödeme şartıyla 1500 lira para odemesi gönderdim. Dekontu da var. Bugün 08.02.2021 olmasına rağmen sadece 500 lira geri ödeme yaptı. Bu tarihe kadar odememe sebebi için binbir yalan yazdı. Tum yazışmalar ve ses kayıtları mevcut. Halen ödememekte ısrar ediyor. Bu kişiye alacak davasi açabilir miyim ? Ve nasıl bir yol izlemeliyim.

 3. Anksiyete Reply

  Daktiloda “Y” olması gereken yerde “Z” var, çok moralim bozuldu…

  • Av. Selce MARAŞ BÜKEN Post authorReply

   Bu durum için biz de en az sizin kadar üzgünüz.

 4. Deniz Reply

  Merhabalar. Benim emaneten altınlarımı birine verdim ama daha sonra tekrar bana verilmedi. İstememe rağmen bana cevap dahi verilmedi. Üstüne bir sürü hakeret ve iftiraya uğradım. Alacak davası için oluşturacağım dilekçede hakaretler ve iftiralardan dolayı manevi tazminat talep edebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir