2021 Yılı Tanıklık Ücreti

2021 yılı tanıklık ücreti, 2021 tanıklık ücreti tarifesi belli oldu, hmk tanık ücreti, cmk tanık ücreti, tanıklık ücreti nedir, adana avukat, nereden alınır

2021 yılı tanıklık ücreti belli oldu. 24/12/2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tarifeye göre 2021 yılı tanıklık ücreti “Tanığa, tanıklık nedeniyle kaybettiği zamanla orantılı olarak günlük 25,00 ilâ 50,00 Türk Lirasına kadar ücret ödenir” olarak belirlenmiştir. Bu sırada şunu da belirtmek gerekir ki tarifeye göre 2021 yılı tanıklık ücreti hiçbir vergi, resim ve harç alınmaksızın ödenir.

Tanıklık ücreti ile ilgili olarak Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu‘nda birbirine benzer düzenlemeler mevcuttur. Dolayısıyla tanık ister hukuk mahkemesinde ister ceza mahkemesinde dinlensin adı geçen tarifede 2021 yılı için tanıklık ücreti ne hak kazanır.

HMK Tanıklık Ücreti

Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun “Tanığa ödenecek ücret ve giderler” başlıklı 265. maddesi hukuk mahkemesi hmk tanıklık ücreti ile ilgili olarak “Mahkeme tarafından çağrılan tanığa, her yıl Adalet Bakanlığınca hazırlanan tarifeye göre, kaybettiği zaman ile orantılı bir ücret verilir. Tanık hazır olmak için seyahat etmek zorunda kalmışsa yol giderleri ile tanıklığa çağrıldığı yerdeki konaklama ve beslenme giderleri de karşılanır. Birinci fıkra hükmüne göre ödenmesi gereken ücret ve giderler, hiçbir vergi, resim ve harca tabi değildir.” hükmüne amirdir.

CMK Tanıklık Ücreti

Yine paralel biçimde Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun “Tanığa verilecek tazminat ve giderler” başlıklı 61. maddesi ceza mahkemesi cmk tanıklık ücreti ile ilgili olarak; “Cumhuriyet savcısı veya mahkeme başkanı veya hâkim tarafından çağrılan tanığa. her yıl Adalet Bakanlığınca hazırlanan tarifeye göre kaybettiği zaman ile orantılı bir tazminat verilir. Tanık hazır olmak için seyahat etmek zorunda kalmışsa, yol giderleriyle tanıklığa çağrıldığı yerdeki ikamet ve beslenme giderleri de karşılanır. Birinci fıkra hükmüne istinaden ödenmesi gereken tazminat ve giderler, hiçbir vergi, resim ve harç alınmaksızın, ödenir” hükmüne amirdir.

Adana Avukat

Büken Hukuk & Danışmanlık Bürosu, adana avukat olarak hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir. Diğer makalelerimize buradan ulaşabilir veya büromuzdan randevu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir